Tym razem na naszym spotkaniu będą 3 wystąpienia: główna prelekcja „Podobieństwo dynamiczne planetoid bliskich Ziemi”  oraz dwie krótsze, o praktycznych ćwiczeniach z obserwacji galaktycznej supernowej oraz o nowoczesnym amatorskim obserwatorium astronomicznym.

Czytaj więcej...

Na Układ Słoneczny składa się niewielka liczba planet, księżyców i komet a także miliony planetoid. To od tych ostatnich zależeć będzie los i dobrobyt ludzkości.

Czytaj więcej...

W 1900 roku grupa płetwonurków – poławiaczy gąbek, w okolicach małej greckiej wyspy Antykithiry odkryła wrak starożytnego statku. Znalezisko było bardzo bogate pod względem archeologicznym - posągi, ceramika, amfory, monety i inne przedmioty stworzone i używane w starożytnej Grecji. Wśród znalezionych przedmiotów jeden był szczególny. To kawałek skorodowanego metalu, na którym odczytano starogreckie inskrypcje. Dopatrzono się kół zębatych oraz fragmentów tarcz z podziałkami i nazwami gwiazdozbiorów!

Czytaj więcej...

Prelekcja dotyczyć będzie zastosowania fizyki i astrofizyki w aktualnych projektach kosmicznych, a poprowadzi ją wschodząca gwiazda szczecińskiej astrofizyki - Nikola Bukowiecka, inżynier programowania w firmie Creotech Instruments,  Fizyk w Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie jest członkinią Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki. Bierze także udział w projekcie GLOWS, który jest częścią misji kosmicznej NASA – IMAP, IBEX!

Czytaj więcej...

Budowa i fizjologia narządu wzroku będą tematami najbliższej prelekcji PTMA Szczecin, prowadzonej przez dr n. med. Macieja Czepitę, prywatnie hobbystę astronomii oraz członka naszego oddziału.

Czytaj więcej...

Na najbliższym spotkaniu dowiemy się, jak zrobić własną fotografię kosmicznych obiektów za pomocą urządzenia, które każdy z nas ma w swojej kieszeni. 

Czytaj więcej...

W czasie wykładu słuchacze poznają tajemniczy świat planetoid - większych i mniejszych brył materii przemierzających niepostrzeżenie przestrzeń międzyplanetarną Układu Słonecznego, a także - co ponad wszelką wątpliwość potwierdzono nie tak dawno - podróżujących między gwiazdami.

Czytaj więcej...

Czy miłośnik astronomii dysponujący teleskopem optycznym o aperturze 20-30 cm i detektorem cyfrowym może przyłączyć się do obserwacji naukowych obiektów emitujących promieniowanie i cząstki o ogromnych energiach – w tym hit ostatnich lat „kilonowe”?

Czytaj więcej...

Zbliża się sześćdziesiąta piąta rocznica wprowadzenia na orbitę pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Po uzyskaniu pierwszych zdjęć powierzchni naszej planety, zrobionych z pokładu sztucznego satelity Explorer 6, wystrzelonego 7 sierpnia 1959 r., stało się oczywiste, że obiekty te mogą być wykorzystane również do zdalnego śledzenia i monitorowania różnych zjawisk na Ziemi.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 11

Login