Relacja z wyprawy do Chile – prelekcja – 17 czerwca

W marcu i kwietniu 2016 jeden z uczestników projektu iTeleskop.org zorganizował wyprawę do Ameryki Południowej, której jednym z kluczowych elementów była wizyta na pustyni Atacama w Chile. Prelekcja ma na celu przybliżenie ciekawszych elementów tej wyprawy.

Uwaga: prelekcja odbędzie się wyjątkowo w piątek!

Pierwszym odwiedzonym miejscem było obserwatorium Paranal, w którym znajduje się kompleks 8,2 metrowych teleskopów VLT, obecnie najbardziej zaawansowanego technologicznie obserwatorium w świetle widzialnym na Ziemi. To właśnie tutaj uzyskano pierwsze zdjęcia egzoplanety, odkryto najstarszą gwiazdę w naszej galaktyce (13,2 mld lat), a także uzyskano potwierdzenie, że rozszerzanie się wszechświata przyspiesza, za co w 2011 przyznano nagrodę Noble’a.

Drugim miejscem, które zasługuje na wspomnienie jest San Pedro de Atacama i pobliskie Atacama Lodge – farma teleskopów, na której znajduje się około 20 różnych instrumentów obserwacyjnych, w tym obserwatorium Polonia, od którego nazwę wzięła odkryta w nim kometa C/2015 F2 Polonia.

Relacja z wyprawy do Chile – Tomasz Mrugalski
17 czerwca, 19.00
Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, sala 14

Kolejne sprawozdanie będzie dotyczyło ALMA, najdroższego przedsięwzięcia w historii astronomii, które nie wymagało użycia rakiet. ALMA to najbardziej zaawansowana technologicznie sieć 66 radioteleskopów o średnicach czasz od 7 do 12 metrów, znajdujących się na płaskowyżu Chajnantor położonym na wysokości ponad 5000 metrów. 

Podsumowaniem prezentacji będzie relacja z nocnej wizyty w obserwatorium Las Campanas, gdzie autor miał okazję zwiedzić kilka teleskopów, m.in. 6,5 metrowe bliźniacze teleskopy Magellana, a także uczestniczyć w obserwacjach projektu OGLE.

Prelegent zapowiada również relację z pierwszej ręki z placu budowy i kilka ciekawostek na temat nowopowstających teleskopów GMT (24 metry), TMT (30 metrów) oraz EELT (39 metrów).

Miłosz Mirowski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!