Prelekcją w szpitalu w Zdrojach, przy ulicy Mącznej, rozpoczęliśmy cykl zajęć astronomicznych dla, hospitalizowanych w szczecińskich placówkach, dzieci. Zajęcia przeprowadził Tadeusz Smela - Prezes PTMA Szczecin. 

 

 

 

 

 


W pierwszej lekcji uczestniczyło 12 dzieci z klas III – V. Maluchy dowiedziały się, że oprócz 8 planet, w pobliżu Ziemi i naszego Słońca krąży całe mnóstwo mniejszych obiektów – planetoid i komet. Nie bez powodu pod lupę wzięte były komety. Jesienią tego roku po 10-letniej podróży do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, sonda Rosetta uwolni lądownik Philae, znajdujący się na jej pokładzie i dojdzie do pierwszego w historii lądowania na komecie! Zarówno lot sondy jak i cele misji skrótowo zostały przedstawione dzieciom (polecamy interaktywną animację na stronie www.solarsystemscope.com). Tadeusz opowiedział również w jaki sposób samemu można odkryć kometę nie dysponując własnym teleskopem a posiadając jedynie komputer z dostępem do internetu i uczestnicząc w programie wykorzystującym zdjęcia z SOHO

Dzieci żywo reagowały na ciekawostki opowiadane przez naszego prelegenta. Cieszymy się, że dzięki nam chociaż na chwilę mogły zapomnieć o chorobach. 

To pierwsza z kilku zaplanowanych wizyt w 5 szczecińskich szpitalach (w Zdrojach przy ul. Mącznej, przy ul. Unii Lubelskiej, przy ul. Arkońskiej, przy ul. św. Wojciecha oraz na Pomorzanach). Do przeprowadzenia lekcji zaprosiła nas p. Justyna Krakowiak-Misiuna - pedagog z  Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie.

To kolejna z inicjatyw Sekcji ds. Edukacji Astronomicznej Młodzieży, działającej pod szyldem PTMA Szczecin.
Wcześniej odbyły się prelekcje w:

SP nr 5 w Szczecinie: www.facebook.com/media/set/?set=exp.256868364484281.unitary&type=1
Liceum nr 2 w Nowogardzie: www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/najwiekszy-teleskop-astronomiczny-w-zso/
ZSO nr 2 w Szczecinie: www.zso2.szczecin.pl/index.php/pl/galeria/category/85-wykad-i-pokazy-z-astronomii
Przedszkolu w Kołbaczu: www.zskolbacz.pl/index.php/przedszkole-2/aktualnosci/295-niebo-nad-naszymi-glowami

Prelekcje prowadzili: Ryszard Biernikowicz, Marek Pacuk, Marek Fułek, Łukasz Płotkowski oraz Tadeusz Smela.

 


facebook PTMA Szczecin

Login