Niebo nad Szczecinem w marcu 2022

W Szczecinie i okolicach, z początkiem marca Słońce wschodzi o 6.48, a zachodzi o 17.40, dzień trwa 10 godzin i 52 minut, zaś ostatniego dnia marca wschodzi (już według czasu letniego) o 6:36, a zachodzi o 19:35. Wtedy dzień będzie trwał 12 godzin i 59 minut. 20 marca 2022 r. o godz. 16.33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana i znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, który jest miejscem przecięcia się płaszczyzny ekliptyki z równikiem niebieskim. Od 20 marca do początku astronomicznej jesieni dni na półkuli północnej będą dłuższe niż noce.

Aktywność słoneczna

Nasza dzienna gwiazda znajduje się obecnie na początku 25 cyklu słonecznego. Coraz częściej i liczniej będą pojawiać się plamy na tarczy Słońca, oraz wyrzuty materii w przestrzeń międzyplanetarną, co może pociągnąć za sobą powstawanie rozmaitych zjawisk geofizycznych.

Więcej informacji o aktywności Słońca można znaleźć na stronie: https://www.spaceweather.com/.

Księżyc

Bezksiężycowe noce wystąpią na początku miesiąca. Kolejność faz Księżyca będzie następująca:

  • 02-03, 18:35 – Nów
  • 10-03, 11:45 – I Kwadra (Księżyc widoczny jest od godzin popołudniowych do północy, w
    południowej i zachodniej stronie nieba)
  • 18-03, 08:17 – Pełnia (Księżyc przemieszcza się po niebie w ciągu całej nocy)
  • 25-03, 06:37 – III Kwadra (Księżyc widoczny jest od północy, na wschodniej i południowej stronie
    nieba).

W apogeum (najdalej od Ziemi) Księżyc się znajdzie 11 marca a wielkość jego tarczy na niebie wyniesie 29’33.68″, w perygeum (najbliżej Ziemi) będzie 24 marca, wtedy wielkość tarczy osiągnie 32’19.23″. Księżyc w swej wędrówce po nieboskłonie zbliży się 28 marca na odległość ok. 5o do Marsa, koniunkcja wystąpi o godzinie 6.55, czyli już po wschodzie Słońca.

Gwiazdozbiory

Przez kolejne marcowe wieczory możemy obserwować jak zimowe konstelacje ustępują miejsca wiosennym gwiazdozbiorom. Bardzo późnym wieczorem, Orion, Bliźnięta, Byk zmierzają ku horyzontowi na zachodnim niebie. Przez cały prawie miesiąc, nocą nad naszymi głowami znajdować się będzie gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy.

W Szczecinie, podczas bezchmurnych nocy, w zenicie bez trudu więc będzie można dostrzec Wielki Wóz, który jest asteryzmem tego gwiazdozbioru. Natomiast na południowej stronie nieba dostrzeżemy m.in. Lwa. Gwiazdozbiór Lwa
znaleźć można przy pomocy przednich kół Wielkiego Wozu, przedłużając odległość między nimi dziesięciokrotnie w kierunku południowym. Z kolei nad wschodnim horyzontem odnaleźć można gwiazdozbiór Panny, Wolarza, Korony Północnej, Herkulesa.

Na nocnym niebie warto odszukać rozległy asteryzm utworzony przez jasne gwiazdy: Wegę z gwiazdozbioru Lutni, Arktura z Wolarza, Kapellę z Woźnicy i Procjona z Małego Psa.

Planety

Wenus przez cały marzec będzie Gwiazdą Poranną o jasności około -4,5 mag. Saturn w marcu znajduje się w gwiazdozbiorze Koziorożca i także widoczny będzie na porannym niebie a 29 marca obie planety zbliżą się do siebie na odległość 2,1o. Marsa znajdziemy nisko na porannym niebie, w gwiazdozbiorach Strzelca i Koziorożca. 16 marca
zbliży się on do Wenus na odległość ok. 4o. Na wieczornym niebie, w gwiazdozbiorze Barana, za pomocą lornetki lub teleskopu można zobaczyć Urana.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) widoczna będzie do 10 marca między 4 a 5.30 rano zaś od 18 marca będzie można obserwować jej przeloty wieczorem. Szczegółowe godziny przelotów ISS nad Szczecinem znajdują się na stronie: https://heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544.

Opracowanie: Jolanta Olejniczak

Łukasz Płotkowski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!