Astronom hobbysta z naszego regionu odkrył supernową!

Jarek Grzegorzek, pasjonat astronomii spod Szczecina, w październiku odkrył supernową. To prawdopodobnie pierwsze tak znaczące odkrycie obiektu astronomicznego w naszym regionie! 

To osiągnięcie naprawdę dużego kalibru w światku astronomii zdominowanej przez zrobotyzowane, profesjonalne obserwatoria, codziennie przeczesujące sferę niebieską w poszukiwaniu wcześniej nieznanych obiektów, w tym przypadku, supernowych. Konkurencja w tej naukowej rywalizacji jest ogromna, szczególnie jeśli zestawimy zawodowe obserwatoria ulokowane w miejscach sprzyjających uprawianiu astronomii ze sprzętem amatorskim zainstalowanym w miejscowości pod Szczecinem.

Jarek Grzegorzek od 30 lat zajmuje się astronomią, korzysta z 8′ calowego teleskopu w systemie Newtona z kamerami zbudowanymi w oparciu o chipy ICX 429, 639, 829. System, dzięki któremu udało się odkryć supernową zaprojektował, zbudował i zaprogramował sam. Finalnie jest to w pełni zrobotyzowane obserwatorium nastawione właśnie na poszukiwanie supernowych. 

System jakim dysponuje astronom rejestruje około 45-50 obrazów na godzinę przy czasach ekspozycji 40-60 s, często mając w polu widzenia więcej niż 1 galaktykę, dzięki czemu liczba galaktyk kontrolowanych jest większa. Oprogramowanie, wybiera z bazy danych galaktyki według opracowanego przez Jarka Grzegorzka algorytmu, którego argumentami jest 7 parametrów związanych z daną galaktyką: współrzędne (RA, DEC), typ galaktyki, jej prędkość radialna, inklinacja, jasność, wielkość kątowa i data ostatniej obserwacji. Brana jest też pod uwagę ewentualna, niekorzystna pozycja Księżyca. Następnie program steruje montażem, ustawia go na wybrane galaktyki w takiej kolejności, aby przechodzenie pomiędzy nimi było jak najszybsze (najkrótsza droga), rejestruje i przetwarza obraz. Obserwacja otrzymuje numer identyfikacyjny i jest zapisywana do bazy danych na serwerze SQL. Program działa jednocześnie na 3 komputerach: (1)w obserwatorium – sterowanie montażem, rejestrowanie obrazów, włączanie i wyłączanie różnych funkcji przez relaybox; (2) w domu – SQL serwer na silniku Firebird, gdzie gromadzone są dane obserwacyjne; (3) w domu – końcówka użytkownika, gdzie na bieżąco można obserwować dane, które spływają do bazy serwera SQL. Dzięki takiej konfiguracji obserwator może szybko zareagować na fakt pojawienia się podejrzanego obiektu i natychmiast zarządzić ponowne sprawdzenie galaktyki w trakcie sesji, bez jej przerywania.

Odkrywca supernowej poleca szereg artykułów, które szerzej traktują temat poszukiwania tych rzadkich obiektów:

http://youtu.be/TDAWNRRJjwM
http://www.tenagraobservatories.com/article.html
http://www.bosssupernova.com/
http://www.rochesterastronomy.org/supernova.html#PSNJ22394901+3812500
http://www.jgao.pl/pgc69439.html

Serdecznie gratulujemy odkrywcy, mamy nadzieję, że ten sukces będzie motywacją również dla innych obserwatorów – amatorów. Jak widać, nawet w czasach wysoko rozwiniętej techniki, można prawdziwe odkrycia dokonywać dosłownie na własnym podwórku. 

Bartosz Muczyński

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!