Zapraszamy na obserwacje pięknego wrześniowego nieba w Redostowie w dniu 6 września 2014 roku od godz.21:00. Redostowo jest małą miejscowością położoną niedaleko drogi nr 6 pomiędzy Goleniowem i Nowogardem.

 

 

 

 

 


Będziemy mogli zachwycać się pięknem Księżyca (kilka dni przed pełnią) oraz gwiazdami podwójnymi, galaktykami, mgławicami oraz gromadami gwiazd.

Niebo będzie można zobaczyć przez teleskopy członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Szczecinie. Do obserwacji zostanie użyty między innymi największy amatorski teleskop w Polsce „Sowa” o średnicy zwierciadła 60 cm. Powierzchnia zbierająca światło tego teleskopu jest kilkanaście tysięcy razy większa od powierzchni typowej źrenicy ludzkiego oka!

Dokładna lokalizacja miejsca obserwacji: https://goo.gl/maps/fe6iq
6 września 2014 r., godz. 21.00
Redostowo, plac zabaw koło Kościoła (miejscu wskazane czerwoną strzałką):

Wśród mnogości miriad zjawisk na niebie będziemy podziwiać między innymi następujące obiekty:

1. Mgławica Pierścień (znana również jako M57) w gwiazdozbiorze Lutni. Jest to jedna z najbardziej znanych mgławic planetarnych. Odległa o około 2300 lat świetlnych od nas. Stanowi przepiękny widok umierającej gwiazdy. Kiedyś nasze Słońce również czeka podobny los! Poniżej pokazano zdjęcie mgławicy M57 wykonane Teleskopem Kosmicznym Hubble'a.

2. Wielka Mgławica Andromedy (zwana również M31). Galaktyka podobna do naszej Drogi Mlecznej składa się z ponad 100 miliardów gwiazd. Galaktyka M31 jest odległa o około 2.5 miliona lat świetlnych i ciągle zbliża się do Drogi Mlecznej z prędkością 100 km/sek. W ciągu najbliżych 2-3 miliardów lat zderzy się z naszą Galaktyką. Zderzenie potrwa parę miliardów lat. Poniżej pokazano aktualne zdjęcie M31 znalezione w Internecie:

3. Wielka Gromada Kulista w Herkulesie (zwana również M13). Najjaśniejsza na północnym niebie gromada kulista gwiazd. Jest to zgęszczenie około 100 tysięcy gwiazd, skupionych w kuli o średnicy około 150 lat świetlnych, które krążą wokół wspólnego środka masy. Ta gromada znajduje się w odległości około 25 tysięcy lat świetlnych od nas. Zdjęcie dostępne w Internecie (www.apod.pl).

4. Kolorowa gwiazda podwójna Albireo w gwiazdozbiorze Łabędzia. Albireo jest drugą co do jasności obiektem w gwiazdozbiorze Łabędzia. Jest układ gwiazd odległy o około 385 lat świetlnych od nas, który składa się z pomarańczowego zimnego olbrzyma  i gorącej niebieskiej gwiazdy. Ten układ można rozdzielić na osobne składniki za pomocą teleskopów astronomicznych. Wtedy widać gwiazdy tak jak na poniższym zdjęciu znalezionym w Internecie. Ciekawostką jest również to, że pomarańczowemu olbrzymowi towarzyszy w bardzo bliskiej odległości jeszcze jedna gwiazda-karzeł, której nie widać w okularze teleskopu.

6. Księżyc przez duże „K” (nasz ziemski satelita!!!). Księżyc w swoim comiesięcznym tańcu po ziemskim niebie:

Tak jak pokazano na poniższym zdjęciu, będzie można podziwiać kratery w pobliżu terminatora (granicy między księżycową nocą a dniem):

Redostowo
6 września 2014 r., godz. 21.00 


facebook PTMA Szczecin

Login