27-30 marca odbędzie się VIII Zlot Astronomiczny w miejscowości Zatom, pięknie położonej wsi na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Zatom jest unikatem na mapie Polski, a być może nawet Europy. To miejsce o wyjątkowo niskim "skażeniu" nieba sztucznym światłem, stąd w ciągu ostatnich lat, stało się oazą miłośników astronomii. Zlot organizowany jest przez zaprzyjaźnione z nami ForumAstronomiczne.pl, honorowy zaś patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Drawna. Wielu członków PTMA Szczecin od lat uczestniczy w spotkaniach astronomów amatorów z całej Polski, właśnie w Zatomiu, nie inaczej będzie tym razem.

Zlot to świetna okazja by poznać czy spotkać osoby, z którymi przeważnie koresponduje się jedynie elektronicznie, wymienić doświadczenia, poznać przeróżny sprzęt obserwacyjny oraz jego możliwości. 

Zatom jest szczególnie ważny dla PTMA Szczecin ze względu na stosunkowo niewielką odległość jaka dzieli oba miejsca. Wieś nad Drawą jest również obiektem zainteresowań członków szczecińskiego Oddziału ze względu na dalekosiężne plany budowy, właśnie tam, profesjonalnego, zrobotyzowanego, obserwatorium. Również w tym celu na zlot do Zatomia wybiera się Zarząd PTMA Szczecin, gdzie zaplanowane jest spotkanie z władzami samorządowymi naszego województwa i władzami MiG Drawno, zorganizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Wokół Drawy, podczas którego odbędą się rozmowy, między innymi na temat możliwości budowy takiego obiektu, w tej pięknej okolicy.

Szczeciński oddział PTMA działa od końca stycznia tego roku. Nastawiony jest na szeroko pojętą działalność edukacyjną w szkołach oraz popularyzacją astronomii poprzez inne działania, jak np. publiczne wydarzenia astronomiczne (obserwacje, wystawy). Na celowniku szczecińskich astronomów hobbystów są również działania stricte naukowe oraz udostępnienie zainteresowanym możliwości przeprowadzania prawdziwych badań astronomicznych, stąd plany budowy obserwatorium zarówno w Zatomiu, jak i w Szczecinie (w budynku ZUT).


facebook PTMA Szczecin

Login