Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne w ramach Budżetu Obywatelskiego

W ramach projektu Urzędu Miasta Szczecin – Budżet Obywatelski na rok 2015 złożyliśmy wniosek o budowę Szczecińskiego Obserwatorium Astronomicznego.
W oczekiwaniu na formalne rozpatrzenie wniosku, zachęcamy do zapoznania się z tą inicjatywą.

Projekt Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne

Plany budowy placówki zakładają stworzenie nowoczesnego, w pełni zrobotyzowanego obserwatorium z dostępem przez internet. Na świecie odchodzi się już od tworzenia nowych obserwatoriów „wizualnych”, obecnie podstawą są placówki, gdzie z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu, można sterować teleskopem. Plan takiego nowatorskiego w Polsce, a powszechnego poza granicami kraju rozwiązania przedstawione zostało w postaci wniosku w ramach projektu Budżet Obywatelski na rok 2015. 

Jakie korzyści będą dla Szczecina z budowy zdalnie sterowanego obserwatorium?

Praktycznie każdy, kto jest choć trochę zainteresowany nocnym niebem będzie mógł samodzielnie korzystać z teleskopu. W założeniu ogólnie dostępne, premiowałoby szczecińskie placówki edukacyjne, oraz mieszkańców szczecina z uwzględnieniem wieku (zniżki dla osób poniżej 18 roku życia). Korzystając z wygodnej dla użytkownika strony internetowej będzie można w prosty sposób wydawać teleskopowi polecenia, które ten automatycznie będzie wykonywał.

Zdalne teleskopy nastawione są na fotografie obiektów astronomicznych, począwszy od Księżyca, przez planetoidy, komety, planety, do dalekich obszarów kosmosu – galaktyk, mgławic, gromad gwiazd. Fotografować niebo można zarówno dla zabawy czy w celach artystycznych (astrofotografia) jak i dla edukacji (praktyczne lekcje astronomii w szkołach) czy prawdziwej nauki (projekty badawcze). 

Zdalne obserwatorium może mieć tyle zastosowań ile tylko pojawi się pomysłów w głowach jego użytkowników!

Szczególnie ważny będzie dostęp do obserwatorium dla szczecińskich szkół i ich uczniów a przy bardziej zaawansowanych projektach dla uczelni wyższych i studentów.

Cele projektu:
  • edukacja astronomiczna młodzieży i osób zainteresowanych astronomią
  • umożliwienie praktykowania astronomii Szczecinianom, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów kupna własnego sprzętu
  • uczestnictwo w krajowych i światowych programach badawczych
Propozycje amatorskiego wykorzystania obserwatorium przez szkoły oraz mieszkańców:
  • fotografia obiektów głębokiego nieba
  • fotografia komet i planetoid
  • fotometria gwiazd zmiennych
Przykładowe projekty badawcze:
  • poszukiwanie planetoid
  • poszukiwanie gwiazd supernowych
  • badanie gwiazd zmiennych
  • poszukiwanie egzoplanet
Edukacja:
  • lekcje astronomii w szkołach
  • nauka astrofotografii
Głosowanie na zgłoszone przez mieszkańców Szczecina propozycje
odbędzie się w październiku (1-21).

Szczecińskie Obserwatorium Astronomiczne będzie przeznaczone do użytku dla mieszkańców naszego miasta, uczniów szkół a także dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki obserwatorium dzieci, młodzież a także dorośli będą mieli okazję bliższego poznania obiektów Układu Słonecznego, gromad gwiazd czy galaktyk. Obserwatorium to nie tylko szansa na wizualnego poznanie nocnego nieba, lecz również możliwość zdobywania wiedzy podczas prelekcji tematycznych poprzedzających obserwacje oraz warsztatów dotyczących techniki fotografowania nieba. Styczność z astronomią to wspaniała przygoda intelektualna a także swoisty pomost do wszelkiego rodzaju nauk matematyczno-przyrodniczych.

W woj. Zachodniopomorskim brakuje solidnego zaplecza popularno-naukowego, udostępnionego dla mieszkańców. Polskim liderem w tym obszarze jest woj. Kujawsko-Pomorskie (www.astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl), , gdzie w przeciągu ostatnich 2 lat zbudowano aż 14 tzw. astrobaz z których korzystają głównie uczniowie szkół. Szczecin nie powinien być w tyle!

Obserwatorium dla Szczecina może powstać również dzięki Tobie! 
Zagłosuj na nas w październiku!


Zasady głosowania na projeky obywatelskie (źródło: www.konsultuj.szczecin.pl):

  • studiujący na terenie Szczecina, na podstawie legitymacji studenckiej) oraz uczniowie (nieposiadający zameldowania, uczęszczający do szkół na terenie Szczecina, na podstawie legitymacji uczniowskiej),
  • głosowanie mieszkańców odbywać się będzie od dnia 01 października do dnia 21 października  2014 r. w wyznaczonych punktach oraz elektronicznie i polegać będzie na wypełnieniu oraz złożeniu Karty do głosowania. Lista punktów do głosowania podana zostanie do publicznej wiadomości co najmniej 7 dni przed datą rozpoczęcia głosowania.
  • w głosowaniu na propozycje zadań przeznaczonych do realizacji można oddać maksymalnie dwa głosy, poprzez dokonaniewyboru jednego zadania z listy projektów ogólnomiejskich i jednego zadania z listy projektów dzielnicowych, przy czym głosujący sam dokonuje wyboru dzielnicy, w której chce oddać głos na wybrane zadanie. W głosowaniu można zagłosować wyłącznie jeden raz, co oznacza brak możliwości zmiany oddanego głosu.
  • zadania z największą ilością głosów na poszczególnych „Listach zadań do głosowania”, których łączna wartość do realizacji z jednej listy nie przekroczy 1 mln zł, zostaną wpisane (jako zadania przewidziane do realizacji) do budżetu Miasta Szczecin na 2015 rok,
  • przez cały okres realizacji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok  będzie funkcjonował specjalny adres mailowy: pytaniasbo2015@um.szczecin.pl oraz telefon: 91 435 1111, pod którymi będzie można uzyskać szczegółowe informacje

Szczegóły dotyczące projektu: www.konsultuj.szczecin.pl
Strona Obserwatorium Dla Szczecina: www.obserwatoriumdlaszczecina.pl

Polub na Facebooku: www.facebook.com/ObserwatoriumDlaSzczecina

Marcin Biskupski

Przekaż 1,5% podatku
na szczecińską astronomię!

Nie wiesz na co przekazać 1,5% Twojego podatku?
Pomóż nam stworzyć astronomiczny program edukacyjny dla Szczecina!